Fotogrametri Nedir?
Kategoriler
En Son Okunanlar

Fotogrametri Nedir?

Fotogrametri hakkında en geniş bilgiyi sizlerle paylaşacağız.
Eski Yunanca\'dan bati dillerine giren Fotogrametri sözcügü 3 kök söcükten olusur.
Photos(isik) + Grama(çizim) + Metron(ölçme)

Buna göre isik yardimi ile çizerek ölçme anlamina gelmektedir. Fotogrametri teknigi ile ölçülmek istenen nesnenin ve yakin çevresinin yada arazinin forograflari çekilir. Bunlarin fotograf üzerindeki görüntüleri ölçülerek istenen bilgiler saglanabilir, yada özel aletlerde bu görüntüler harita yada plan biçimine dönüstürülebilir.

Fotogrametri için bir çok tanim yapilmaktadir. Fotogrametri cisimlerin sekil ve büyüklüklerinin resimlerinden yada diger elektronik ortamlardan belirlenmesi bilimi ve sanatidir. \"Bilim\" kelimesi burada çok önemlidir ; matematik, fizik ve kimya bilimlerini ve pratikteki uygulamalarini kapsamaktadir. \"Sanat\" sözcügünü de gözardi etmemek gerekir çünkü iyi sonuçlar sadece uygun resimlerden elde edilebilir ki buda açik ve anlasilir görüntüler gerektirir. Bu da görüntü isleme teknikleriyle saglanir.

En genel anlamiyla fotogrametri ISPRS (International Society for Photogrametry and Remote Sensing) in tanimina göre ; \"fotografik görüntülerin ve elektromanyetik enerjinin kayit, ölçme ve yorumlanmasi sonucu fiziksel cisimler ve bunlarin çevresine iliskin bilgileri olusturan ve bu bilgilerin analizini yapan bir bilim dalidir.\"

Fotogrametrinin matematiksel modeli merkezi izdüsümdür. Merkezi izdüsümün matematiksel ve geometrik özellikleri kullanilarak fotograftaki nesnelerin; sekil, konum, büyüklük, görünüs, vb özellikleri kolayca belirlenebilir. Ayrica fotografta görülen nesnelerin renk yada gri tonlarindaki degisimlerin incelenmesi ve bunlarin yorumlanmasi sayesinde nesnelerle ilgili semantik ve topolojik bilgilerde elde edilebilir.

FOTOGRAMETRININ SINIFLANDIRILMASI

Fotogrametri, kullanilan kameranin durumuna, ölçülecek nesnenin yakin yada uzak olusuna, edinilecek bilgi türüne, degerlendirme yöntemine ve uygulama alanlarina göre siniflandirilabilir.

Buna göre:

*Yersel Fotogrametri: Yer üzerinde çekilmis fotograflarla çalisan fotogrametri.
*Hava Fotogrametrisi: Uçaktaki, yada genel olarak bir hava aracinda bulunan bir kamera ile çekilmis fotograflarla çalisan fotogrametri.
*Yakin Resim Fotogrametrisi: Nesne-kamera uzakligi en çok 300m olan bir fotogrametri uygulamasidir.
*Foto-Yorumlama: Fotografik dokuyu inceleyerek nesne ve yakin çevresi hakkinda bilgi üreten, arazinin yapisini ve yüzey özelliklerini inceleyen fotogrametri kolu.
*Metrik Fotogrametri: Fotograflardan konum, yükseklik, uzaklik, alan ve hacim gibi metrik bilgilerin alinmasini, ya da dogrudan dogruya harita çizimini amaçlayan fotogrametri.
*Topografik Fotogrametri: Topografik harita üretimi ile ilgili haritacilik fotogrametrisi.
*Topografik Olmayan Fotogrametri: Topografik harita yapimi, topografik ölçmeler disinda, baska bir deyisle haritacilik disinda kalan fotogrametri.
*Kadastro Fotogrametrisi: Kadastro haritalarinin yapiminda kullanilan fotogrametri.
*Jeodezik Fotogrametri: Jeodezik nokta üretiminde kullanilan fotogrametri.
*Mühendislik Fotogrametrisi: Mühendislik projelerinin hazirlanmasinda vb. çalismalarda kullanilan fotogrametri.
*Mimarlik Fotogrametrisi: Özellikle tarihsel yapilarin belgelenmesinde kullanilan fotogrametri.
*Analog Fotogrametri: Degerlendirmelerin, özellikle harita çizimlerinin analog aletlerde yapildigi fotogrametri.
*Analitik Fotogrametri: Çözümlerin matematiksel yöntemlerle yapildigi, bilgisayar destekli fotogrametri uygulamasi.
*Sayisal(Digital) Fotogrametri: Sayisal(Digital) fotograflarla çalisan fotogrametri.
*Tek Resim Fotogrametrisi: Tek tek fotograflari kullanarak metrik bilgiler üretmeyi amaçlayan, foto-plan, foto-mozaik üreten fotogrametri.
*Çift Resim Fotogrametrisi: Ortak alanlari olan fotograf çiftleri üzerinde ölçüler yaparak bilgi üretmeyi amaçlayan fotogrametri. Stereoskopik(3 boyutlu) görüste söz konusu oldugundan buna stereofotogrametri de denir.
*Ortofotografi
: Çizgi harita ile ayni geometrik dogruluga sahip foto haritalarinin üretimi ile ilgilenen fotogrametri.
Seklinde Fotogrametri sınıflandırılabilir.


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma