Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Kategoriler
En Son Okunanlar

Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Sizlere, arsa alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz ama önce tanımını yapalım. 

Arsa:  Belediye ve mücavir alan sınırları veya köy yerleşik alanlarında yapılan planlarla iskân (yapılaşma) sahası olarak ayrılmış yerlerde bulunan arazi parçalarına arsa denir.
Arsa alırken, arsayı görmeden önce mal sahibinden, veya emlakçıdan arsanın son bir yıl içinde alınmış imar durum belgesini isteyiniz.  Arsanın imar durum belgesini görmeden, gidip arsayı gördüğünüzü ve  arsayı begendiğinizi var sayalım. 

Şimdi görüp beğendiğiniz arsanın imar durumunu ögrenmek üzere, imar müdürlüğüne gideceksiniz.   Memur size arsanın imarı hakkında kesin bir bilgi veremez. Verceceği bilgi yüzeysel ve yaklaşık bir bilgi olacaktır. Kesin imar durumunu ancak imar durum belgesinde görebilirsiniz.

Yani memurun size vereceği bilgi pek sağlıklı bir bilgi olmayacaktır. Amam buna rağmen siz imar durum belgesini görmeden arsayı satın aldınız ve imar müdürlüğünde giderek arsanın imar durumunu çıkardınız. çıkan imar durumu ile, arsayı satın almadan önce imardaki memuru size verdiği imar bilgileri farklı çıktığında memuru bundan dolayı sorumlu tutamazsınız. 

Arsa alırken doğrusu, arsayı görmeden önce arsanın imar durum belgesini görmektir. Arsanın imar durumu beklentilerinize cevap veriyorsa, o zaman gider arsanın yerini görürsünüz. İmar durumu beklentilerinizi karşılamıyorsa, neden boşyere gidip göresiniz, zamanınıza yazık değil mi ?

Asıl olan şudur: Arsasını satmak isteyen, tapusunu alıp önce belediye imar müdürlüğüne baş vurup arsasının imar durum belgesini aldıktan sonra,  emlakçıya gidip arsasının satışı için yetki  vermelidir.

Maalesef ne emlakçı arkadaşlar, ne arsa sahipleri böyle bir kültüre sahip değiller. Tabii yüzde birde olsa bu prosedüre  uygun hareket eden, emlakçıları ve mal sahiplerini burada tenzih ederim.

Arsa alacak olanlara uyarılar ! Arsayı görmeden önce imar durum belgesini isteyiniz gösteremiyorlarsa sizde gidip arsayı görmeyin. Her müşteri böyle davranırsa arsa sahibininde, emlakçınında nasıl yola geldiğini göreceksiniz. Üretimde, kalitede ve fiyat oluşumunda en büyük etken, en büyük yol gösterici müşteridir. (Müşteri en büyük ögretmendir) Naçizane düşüncem böyledir.

Arsa imar durumu belgesini gördünüz. Mevcut imar durumu işinize yarıyor. Şimdi gidip arsanın yerini göreceksiniz. Yerini de beğendiniz , fiyatı da size uygun. Bundan sonra yapacağınız iş belediye imar müdürlüğüne giderek imar müdürlüğünde arsanın üzerinde her hangi bir şerh varmı ona bakacaksınız. Sonrada tapu dairesine giderek tapuda arsa üzerine konmuş bir şerh varmı yokmu ona bakacaksınız. Tapuda ve belediyede arsa üzerinde herhangi bir olumsuz durum olmadığını araştırdıktan sonra.

 Şimdi  sıra arasa sahibi yada emlakçıya bir kaparo vermeye gelmiştir. Ancak kaparo sözleşmesine bir şart koyacaksınız. Arsanın satışından önce arsanın kadastro tarafından resmi bir şekilde ve sizin gözetiminizde arsanın yerinin ve sınırlarının tespit edilmesini ve sınır kazıklarının çakılmasını ve bunun ücretini de arsa sahibince karşılanmasını sözleşmeye şart koyunuz. Bu istekleriniz yerine getirilmediği taktirde verdiğiniz kaparonun tamamını derhal tarafınıza iade  edilmesini, ayrıca tazminat ve diğer masraflarınızı isteme hakkınız saklı kalmak üzere böyle bir kaparo sözleşmesi tanzim ediniz.

Ortaklı bir arsadan bir ortağın hissesini alacaksanız, mutlaka diğer ortaklardan ön alım haklarını kullanmayacaklarına daire tapu dairesinden veya noterden size taahhüt vermelidirler.

 

 


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma