Yapı Kullanma İzni Nasıl Alınır?
Kategoriler
En Son Okunanlar

Yapı Kullanma İzni Nasıl Alınır?

Yapı kullanma izin belgesi, diğer ismiyle iskan raporu hakkında bilgileri sizinle paylaşacağız.  Ruhsat almış yapının bittiğini ifade eden belgedir. Bu belgeyi almak için belediyeye yapı sahipleri veya kanuni vekillerince dilekçe ile müracaat edilir.

 


Yapı kullanma izni alınırken gerekli belgeler;
Dilekçe 
Onaylı İnşaat Ruhsatı
Fenni Mesullük Taahhütnamesi
Kat İrtifak Listesi
SSK dan alınacalk ilişksizlik Belgesi
Sıhhi tesisat ve elektrik tesisat raporları
Türk Telekomunikasyon A.Ş. Raporu
İnşaat ruhsatında var ise sığınak, asansör, yangın tesisat raporları
Binanın cephelerinden alınmış 13x15 cm ebadında fotoğraflar

 Dilekçeye inşaat ruhsatı ve tapu fotokopileri eklenir. Mimari projeye bağlı olarak inşaat mahallinde kontrol yapılır. Projeye aykırı bir durum yoksa SSK ve VERGİ DAİRESİ\'nden ilişik kesme belgesi alınır. Takiben Belediye Yapı Kullanma Servisi tarafından verilecek olan form, Belediye birimlerinden Fen İşleri Müdürlüğü, Emlak Vergi Müdürlüğü, Gelir Müdürlüğü, Su İşleri Müdürlüğü, Su Gelirleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü, Makine İkmal ve Bakım Müdürlüğü ile Türk Telekom A.Ş. ve İl Sağlık Müdürlüğü\'nde onaylattırılır. Projelerinde varsa sığınak raporu istenir. 1 Nisan 2002 tarihinden sonra alınan esaslı inşaatlardan Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü veya özel laboratuarlardan beton numune raporu istenir. Bu işlemi müteakip Yapı Kullanma İzin Belgesi verilir. Alınacak olan bu belge ile su ve elektrik abonelikleri, kat mülkiyetleri işlemleri yapılmaktadır.  Yapı Kullanma İzin Belgesi alınacak binanın ortak alanlarının ve daire içlerinin tamamen bitmiş olması gerekmektedir ( Ortak Alanlar: sığınak+odunluk+asansör+yangın merdiveni+çatı vb.).Ortak alanları tamamen bitmiş binanın her katı tek başına Yapı Kullanma İzin Belgesi alabilir. 

 


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi Hyundai Su Arıtma