Halihazır Harita Nasıl Yapılır _?
Kategoriler
En Son Okunanlar

Halihazır Harita Nasıl Yapılır _?

Halihazır haritaların nasıl yapıldığı hakkında siz değerli ziyaretçilerimize bir kaç önemli detay aktaracagım.

Halihazır haritaları yapan büyük firmalar var geniş alanlarda yapılacak halihazırlar için Uçakla uçma metodu kullanılarak yapılmaktadır. Local Olarak yapılan uygulamalarda ise genel olarak yersel ölçümler kullanılmaktadır.

Bir halihazır ölçümü yapılırken nelere dikkat edilmeli 

Öncelikle yapılacak işin hassasiyetine göre bu kavramlar değişmektedir. İşi ihale yöntemiyle yapıyorsanız öncelikli yapmanız gereken Büyük ölçekli harita yapım yönetmeliğine bir göz atmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

İşe Nasıl başlayacagız öncelikle Öncelikle Nirengi noktaları satın almalısınız. C Nirengilerden Poligonlara kadar indirgemeler yapılmalı poligonlar dengelenerek bunların hesap tabloları oluşturulmalıdır. Sonrasında yapılacak olan arazi ortamında çalışacak iyi bir ekip gereklidir.  Ekip olarak bir adet alet operatörü bir yada 2 adet şenör 1 adet halihazır işinde tecrübeli bir elemanı lazım. Sonrasında arazi ortamında detay ölçmeleri yapılarak arazide elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Sonrasında hergun bu veriler birleştirilerek bölgenin tamamen alımı yapılmış olur.

Bilgisayar ortamında Türkiyede genel olarak kullanılan program netcad programıdır önümüzdeki günlerde size halihazır haritanın netcad ortamında nasıl oluşturulacağını detaylı bir şekilde anlatacağım. Alım İşlemi bittikten sonra krokiler noktalar birleştirilerek harita şekline getirilir. Sonrasında onay işlemleri için gerekli kontroller yaptırılır.

Yaptığınız kurum genel olarak çok hassas bir ölçüm istemiyorsa direk olarak CORS sistemini kullanabilirsiniz. CORS yoksa bölgede mevcut olan poligonları Kadastro yada Belediyeden alarak bölge koordinat sistemine göre noktaları alabilirsiniz. Yine aldığınız verileri ve krokileri Netcad yada diğer yazılımlarda birleştirebilirsiniz. Halihazır haritalarınızı oluşturabilirsiniz.


Feed

Harita Firmasi Harita Burosu Harita sirketi Harita Ofisi Harita Firmalari Harita Burolari Harita sirketleri Harita Ofisleri Harita Firmalari Ankara Harita Burolari Ankara Harita sirketleri Ankara Harita Ofisleri Ankara Harita Firmasi Ankara Harita Burosu Ankara Harita Sirketi Ankara Harita Ofisi Ankara İfraz Tescil Dosyası Tescil Haritası Bina Aplikasyon Kübaj Hesabı Cins Değişikliği Aplikasyon Hali Hazır Harita Fotogrametrik Harita Alt Yapı İşletme Projesi Alt Yapı Tatbikat Projesi İçme Suyu Tatbikat Projesi İçme Suyu İşletme Projesi Pis Su İşletme Projesi Yağmursuyu İşletme Projesi Pis Su Tatbikat Projesi Yağmursuyu Tatbikat Projesi Kamulaştırma Parselasyon Mevzi İmar Planı İmar Planı Uygulama İmar Planı İller Bankası Su ve Kanalizasyon DSI Toplulaştırma Akyurt Harita Firması Yenimahalle Harita Firması Şereflikoçhisar Harita Firması Pursaklar Harita Firması Polatlı Harita Firması Nallıhan Harita Firması Kızılcahamam Harita Firması Keçiören Harita Firması Kazan Harita Firması Güdül Harita Firması Gölbaşı Harita Firması Evren Harita Firması Etimesgut Harita Firması Çubuk Harita Firması Çankaya Harita Firması Çamlıdere Harita Firması Bala Harita Firması Altındag Harita Firması Akyurt Harita Firması Mamak Harita Firması Kalecik Harita Firması Ayaş Harita Firması Haymana Harita Firması Sincan Harita Firması Beypazarı Harita Firması Elmadag Harita Firması Fotogrametri Firması Harita Firması Ankara Harita Firması Ankara Elektrikçi Çayyolu Elektrikçi Yenimahalle Elektrikçi Pursaklar Elektrikçi Nallıhan Elektrikçi Polatlı Elektrikçi Mamak Elektrikçi Kızılcahamam Elektrikçi Keçiören Elektrikçi Kazan Elektrikçi Kalecik Elektrikçi Güdül Elektrikçi Haymana Elektrikçi Gölbaşı Elektrikçi Evren Elektrikçi Elmadağ Elektrikçi Çubuk Elektrikçi Çamlıdere Elektrikçi Beypazarı Elektrikçi Bala Elektrikçi Ayaş Elektrikçi Altındağ Elektrikçi Akyurt Elektrikçi Ümitköy Elektrikçi Yeniket Elektrikçi Etimesgut Elektrikçi Çankaya Elektrikçi Eryaman Elektrikçi Sincan Elektrikçi